fbpx
Skip to content Skip to footer

6-12 Yaş İçin

Çocuğum Haklıyım!
Kart Eşleştirme Oyunu

Nasıl oynanır? 

Kart eşleştirme oyunu çocukların en küçük yaşlarından beri oynadıkları eşleştirme oyununun çocuk haklarına uyarlanmış halidir. 

Tüm kartlar oynanacak alana ters olarak ( Çocuğum Haklıyım! logosu görünecek şekilde) dizilir. Oynanacak alanda toplamda 32 kart olmalıdır. Çocuk yalnız başına oynacaksa tüm kartları teker teker açıp, tekrar kapatarak eşleri bulmaya çalışır. Birden fazla kişiyle oynandığında, önce oynama sırasının nasıl olacağına karar verilir Örneğin; saat yönünde, yaşı küçük olanın başlaması … gibi karar verilebilir.  Her oyuncu iki kart ters çevirir. Eşleri bulursa kartları kaldırır ve sıra yine kendisinde olur. Eşleştirme yapamadığında sıra diğer oyuncuya( oyunculara) geçer. 

Oyunun oynandığı alanda kart kalmayana kadar oyun devam eder. En fazla kart eşleştiren oyuncu oyunu birincilikle bitirir. 

6-12 Yaş İçin

Çocuğum Haklıyım!
Tanım Kavram Eşleştirme

Çocuğum Haklıyım! Tanım Kavram Eşleştirme Oyunu çocukların birlikte oynayabilecekleri çok eğlenceli bir oyunudur.

Kutunun içerisindeki 32 kart, üzerlerinde grafik olanlar ve hak adları olanlar olarak ikiye ayrılır.

Her iki deste de ayrı ayrı karıştırılır. Üzerlerinde hak adları olan kartlar, oyuncu sayısına göre herkese dağıtılır. Üzerinde grafik olan kağıtlar ters çevrilerek oyun oynanacak alana yerleştirilir.

2 oyuncu oynuyorsa her oyuncu 8 adet,

3 oyuncu oynuyorsa 2 oyuncu 5 diğer oyuncu 6 adet,

4 oyuncu oynuyorsa her oyuncu 4 adet kart alacaktır.

Bir oyuncunun daha fazla kartı olmasının önemi yoktur. Oyuna fazla kartı olan oyuncu başlar.

Oyuna başlayan oyuncu yerdeki bulunan kartlardan sıradan çekip grafiğin altındaki tanımı yüksek sesle okur. Kartı masaya bırakır. Elinde, okunan hakkın adı olan oyuncu, kartını yere atar ve hakkı alır. Sıra kendisine geçer. Sıradan yerdeki kağıtlardan çeker ve grafiğin altındaki tanımı okuyarak devam eder.

3-6 Yaş İçin

Çocuğum Haklıyım!
Hak anlatımlı
Kart Eşleştirme Oyunu
(Çok yakında)

Nasıl oynanır? 

16 hak kartı, oyunun oynanacağı alana ters olarak (Çocuğum Haklıyım! logosu görünecek şekilde) yerleştirilir. Diğer 16 kart üzerindeki hak tanımı çocuk oyuncuya yüksek sesle okunur ve grafik gösterilir. Çocuk bu kartı, oyunun oynandığı yerde duran kartlar arasından bulur.

Yetişkinleri de oyuna kattığı için çocuk öğrenmeye açıktır. Küçük yaşta haklarını, kendisinin anlayabileceği şekilde anlatılmış olması kendisini önemli hissettirir.

Çocuğum Haklıyım!
Hak Hikayeleri
(Çok yakında)

Nasıl oynanır? 

16 hak için ayrı ayrı hazırlanmış hikaye kitaplarımız, çocukların hayal dünyalarını genişletirken, gündelik hayatlarında karşılaştıkları ilişkileri hak temelli düşünebilmesini sağlayacaktır.

En az 4 karakter